Strach v mysli. Předejme žezlo srdci

Jak pracuje mysl? Úžasně. To, co ona umí je opravdu skvělé,
ALE… zase je tu jedno ale, viďte. 

Žijeme v období, kdy je vidět, že jsme ovládáni strachem a dokonce celým systémem založeným na strachu. 

Umíme se bát dopředu.

Zažiješ nelibou zkušenost a tak se jí příště chceš vyvarovat. Na základě nějaké zkušenosti dokážeme predikovat výsledek.

Záměrně jsem použila tak učené slovo, neboť  ti chci ukázat, že v současné době je nám mnohé „predikováno“ – tedy předpovídáno a my se toho chytáme. Bereme to jako nad hotovou věc, která se musí stát.

Taková zkušenosti, ale není naše vlastní, ale nabídka někoho jiného. T

Pokud se pod někým utrhl kousek cesty při pochodu v dešti v horách, neznamená to, že vám se to má stát taky a že dokonce stane.

Pokud je strach přítomný stále, pak zavírá naše srdce a ochromuje naši mysl. Pokud žijeme pod neustálým strachem z něčeho – pokud se bojíme, že nejsme dost dobří, že budeme opuštění, že nemáme dostečné informace a vzdělání, že budeme zraněni, zabiti nebo opuštěni, nemůžeme žít svůj potenciál.

V neustálém strachu, nemůžeme myslet a cítit jasně.

Všimli jste si kolik činností okolo nás je  založeno na povinnosteh, které souvisí se strachem?  Chceš konat ze strachu? 

Konáš-li ze strachu je výsledek jiný než konáš-li z radosti a ochoty. 

Vezměme si nějaké příklady: Nebudeme je rozebírat, ale zmíníme je. Nyní jde o to všimnout si, že tam strach je. (Pokud to nejsou příklady, které zrovna vám jsou srozumitelné nebo vlastní, pohleďte do svého života a dle své intuice a citlivosti a najděte, kde se strach ukrývá. Někdy je mistrně schován. Obzvlášť u úspěšných lidí, si na sebe bere různé podoby, aby měl ve systému své místo, abyste jej neodhalili.)

1. Jste s přáteli na večírku. Doma jste řekli, že přijdeme do 23:00 hod a teď vidíme, že se vám ještě nechce odejít. Co uděláte? Necháte to být a na večírku zůstanete, aniž byste o sobě dali vědět?

Proč o sobě nedáte vědět?
Jaký pocit uvnitř cítíte?
Jaké možné „výmluvy“ vám naskakují, „ale stejně už budou spát, to je jedno jestli v jedenáct nebo déle…“ nebo domů zavoláte, či pošlete zprávu.

S jakým pocitem? „To zase uslyším řeči, no aspoň to budu mít za sebou než ty pohledy ráno“ nebo  jednidš a prostě „Zavolám, že tu zůstávám, ať nemají strach.“

2. Platíte své účty včas, ale kdyby se vaše platba měla opozdit – jaké emoce se objeví? Máte strach ze sankcí, z popotahování… z čeho máte obavy?

Ano můžete namítnou: „Má se to platit včas, to je slušnost.“ Bojíte se, že byste se nechovali slušně? Či: „Má se platit včas, jinak by nebyl pořádek!“ Ano to ano, ale povšimněte si i vaší osobní potřeby pořádku a dodržování pravidel. Někde hluboko uvnitř jsme spojeni s tímto vnitřním řádem a pokud by nebyl, můžeme pocítit nejistotu a obavy podle čeho bychom se řídili? Obavy je jen jiné slovo pro strach.

3. Co za zprávy slyšíte v TV novinách, kolik ji je povzbuzujících a láskyplných a které predikují drama a hrozbu. Co cítíte po shlédnutí zpráv, jak se cítíte, co si nesete do postele do spánku?

Na co myslíš - to přitahuješ!

Jak tedy uvažujeme? Na co myslíme, to je k nám voláno, přitahováno. Všimněte si kde všude jsme ovládáni ve svých rozhodnutích strachem. Je náš podnět motivován strachem nebo láskou? A jaký může být výsledek, jsme-li motivováni strachy.

Platnost tvrzení založených na strachu vyplršela.

 Život ve strachu je smutným mrháním lidského potenciálu?

Existuje i cesta života bez strachu. Tuto cestu lze nalézt během meditací, tance, malování.  

Mysl není nepřítel, ale má své možnosti. Mnozí vsadili vše na její kartu a na srdce zapoměli. Neztrácej čas mrháním své síly a potenciálu na „možná“ a „co kdyby“ a „ale oni…“ soustřeď se na tady a teď. Teď to můžete změnit. Můžete to změnit teď:) to je moc dobrá zpráva. Dokážete si představit lepší čas pro svého žití?

Srdce v přítomnosti není ovládáno strachem.


Krásné dny, s láskou Monika